Genel Hatlarıyla Intramer

Neden Intramer ?

Biz yalnızca doğaltaş üretimi takip ediyoruz. Genel amaçlı ERP yazılımları, ara yüzlerinde doğaltaş sektörüne ait ifadeler kullansalar da, yapıları genel kullanıma yönelik olduğu için, sektörel çözüm ve analizlerde yetersiz, adaptasyon sürelerinde ise yavaş kalırlar. Intramer® yalnızca blok, ebatlı ve mozaik doğaltaş üretimini takip etmek için hazırlanmış, tüm aşamalarında sektörel kurgu ve hesaplamalar esas alınmıştır. Tüm kurgular mermer sektöründe görev almış ya da görevine devam eden uzmanlar tarafından hazırlanmış, yalnızca akademik bir çalışma olarak kalmamıştır. Uygulama yöntemleri sektördeki veri yoğunluğu dikkate alınarak kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. Intramer®'de kullandığımız yapı, yazılımın sürekli geliştirilmesine olanak tanır. İşletmelerin ihtiyaçları ve geri beslemeleri (feedback) ışığında yazılımımızın gelişimini sizlerle birlikte yürütmek bizi mutlu eder. Yazılımımızda yapılan her güncelleme ya da sürüm yükseltme, web alanından kolayca indirilerek anında kullanmanıza olanak tanır.

Intramer'de Ürün Stok Kartı Yoktur!

Muhasebe mantığında yazılmış tüm yazılımlar, ürün ve üretim takibinde öncelikle ve her defasında Ürün Stok Kartı ve bu karta bağlı Ürün Ağacı ve Rota tanımlarıyla işe başlar. Süreçleri belirli üretim ve parametresiz (değişken olmayan) ürünler için (Örneğin otomotiv, tekstil, vb.) bu kartlar kullanışlı olabilir ancak ebatlı mermer üretimi bunlardan çok farklıdır.

Basit bir örnek üzerinden hesaplayacak olursa;
10 farklı seleksiyon (Farklı taşlar ya da aynı taşa ait farklı seleksiyonlar)
2 farklı kesim yönü (Cross cut, vein cut)
10 farklı ölçü (10x10, 20.3x20.2, 30.5x30.5, ...)
8 farklı yüzey işlemi (ham, honlanmış, dolgulu honlu, cilalı, dolgulu cilalı, fırçalı, eskitme, ...)
3 farklı kenar işlemi (işlemsiz, fayans pahlı, kenar kırma, ...)
3 farklı kalite (1, 2, 3 veya commercial, standart, export, ...)

10 x 2 x 10 x 8 x 3 x 3 = 14.400 adet Ürün Stok Kartı açılmalıdır.

Dahası...

işletme içinde dolaşan yarı mamüller de ürün gibi stoklanacağından (ebatlanacak malzemeler, köşe kırıkları, yüzey hatalılar, diğer hatalar, ...) tüm bu ara işlemlere ait Ürün Stok Kartlarını da tanımlamanız gerekir.

Ayrıca Ürün Rotalarını tanımlarken, örneğin 45.7x45.7x2 cm Fayans için basitçe; 48x48x2.2 Strip Kesimi (ST), Kalibre-Honlama, (varsa) Dolgu, Silim-Cila, Trimming-Ebatlama, Kalite Kontrol ve Kasalama şeklinde yazabilirsiniz (Bunu tüm Ürün Kartları için yapacağınızı da unutmayın) Ya 61x61x2'lik Fayansların köşe kırıklarından 45.7x45.7x2'lik Fayans yapmak isterseniz? Alternatif rotaları da oluşturmak zorunda kalırsınız!

Oysa Intramer'de pattern ve mini pattern setler, diğer mozaik ürünleri, vb. birden çok mamul ya da yarı mamulü içinde barındıran ürünler (setler) haricinde Ürün Stok Kartı açmanıza gerek yoktur. Ürün kartı kullanmadan nasıl ürün takip ettiğimizi merak ettiyseniz, sunumlarımızda sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Stok Takip Yönetimi

Yalnızca makinelerin günlük üretimini girmek, işletme içinde hareket eden yarı mamullerin stok miktarlarını takip etmenizi engelleyeceği gibi, aynı zamanda makinelerde üretildiği iddia edilen miktarların da doğru olduğunu göstermez.
Bunun yanında yalnızca kasalanmış ürün stoğunu takip etmek, işletmede yan ürün olarak çıkmış (alt ölçüler, 2.sınıf ürünler, vb.) ya da anlık olarak değerlendirilebilecek yarı mamullerin stoklarda takip edilememesinden ötürü eksik olacaktır. Intramer belirlenmiş yöntemlere göre stok takibini en doğru şekilde gerçekleştirir.

Intramer'de Planlama Modülü Yoktur!

Çünkü ebatlı mermer üretiminde planlama yapabilen bir firmaya henüz rastlamadık. Emek yoğun ve kuralları taşa (malzemeye) bağlı bir süreç yönetimi olamaz. Taşın yapısı (çatlak, vb.), Personel performansı ve kalifiye personel eksikliği, makine arızaları, vb. nedenlerle temel bazı analiz ve yorumlar haricinde ( Sipariş yükleme planı, İş Emri hazırlama, Stok rezervasyonu, vb.) Ebatlı Doğal taş üretiminde Planlama yapılamaz ( Günlük planlama bir planlama değil değerlendirmedir.). Bu nedenle Intramer'de Planlama modülü yoktur. Yine de kuralları belirlenmiş bir planlama modelini tarif edebilirseniz, yazılımımıza değer katacak bu eksikliği gidermeyi çok isteriz.

Intramer'le Safha Maliyetlerinizi hesaplayabilirsiniz!

Planlamanın aksine, ebatlı mermer üretiminde net (safha) maliyetlerini hesaplamak mümkündür. Maliyet hesabıyla ilgili yöntemlerimizi sunumlarımızda sizinle paylaşmak ve fikrinizi almaktan zevk duyarız.